Július 24-én, szerda este nyilvánosságra hozták a 2019. szeptemberében induló felsőoktatási képzések ponthatárait. Azok a felvételizők, akik jelentkezéskor megadták a mobilszámukat, még aznap este-éjjel SMS-értesítést is kaptak. Sok felvételiző Pont Ott Partikon várta a ponthatárokat, amit Budapest mellett több vidéki városban is rendeztek.
Budapesten már délután beindult az úgynevezett Pont Ott Parti; az esemény keretében hirdették ki a ponthatárokat szimbolikus gombnyomással, majd sajtótájékoztatót tartottak. Bódis József, az Emberi Erőforrások Minisztériumának oktatásért felelős államtitkára azt mondta, izgalmas és sikeres perióduson vannak túl: 78.900 jelentkezőt vettek fel, 3 ezerrel többet, mint tavaly.
Bódis József, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) oktatásért felelős államtitkára, Horváth Zita felsőoktatásért felelős államtitkár és Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal elnöke (b-j)
(Fotó: MTI – Balogh Zoltán)
Ha a jelentkezők számához viszonyítjuk a felvettekét, akkor többen boldogok, mint szomorúak – jegyezte meg Bódis József, hozzátéve: akiknek nem sikerült bejutniuk a felsőoktatásba, még pótfelvételizhetnek.
A felsőoktatási felvételivel kapcsolatos teendők végtelenül nagy felelősséggel járnak, azonban arányaiban egyre kevesebbet hibáznak – jelentette ki az államtitkár. Közölte: ha tévedés történik, van lehetőség annak kijavítására.
Pont Ott Parti, Budapest
(Fotó: MTI – Balogh Zoltán)
Horváth Zita, a tárca felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára közölte, hogy állami támogatással mintegy 62 ezren, míg önköltséges formában csaknem 17 ezren tanulhatnak tovább. A nagy többséget az elmúlt évekhez hasonlóan alapképzésre vették fel: csaknem 54 ezer jelentkezőt. Osztatlan képzésben több mint 7 ezren, mesterképzésben 11 ezren vehetnek részt az ősztől – sorolta.
Alap- és osztatlan képzésre a legtöbb, csaknem 6 ezer jelentkezőt az Eötvös Loránd Tudományegyetem vette fel. Ugyanakkor nagy vidéki intézmények is az első tíz közé tudtak jutni: a második a Debreceni Egyetem, a harmadik a Szegedi Tudományegyetem, az ötödik a Pécsi Tudományegyetem lett. A negyedik helyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) szerezte meg – ismertette a helyettes államtitkár.
Pont Ott Parti, Budapest
(Fotó: MTI – Balogh Zoltán)
Az elérhető ötszázból négyszázkilencven pontot kellett elérnie annak, aki a Pécsi Tudományegyetem germanisztika alapképzésére jelentkezett. A legmagasabb ponthatárokat felvonultató szakok közé tartozik továbbá az ápolás és betegellátás (gyógytornász), valamint a nemzetközi biztonság- és védelempolitika. Mechatronikai mérnök alapszakon például 440 volt a ponthatár a BME-n és 463,7 az átlagpontszám – közölte a helyettes államtitkár.
Pont Ott Parti, Debrecen
(Fotó: MTI – Czeglédi Zsolt)
Horváth Zita kiemelte, hogy a legtöbb jelentkezőt felvett alapképzések között olyanok találhatók, amelyek a Fokozatváltás a felsőoktatásban stratégia szerint fontosak, így például a mérnökinformatikus, a gépészmérnöki, a programtervező informatikus vagy a gazdálkodási és menedzsment szak. Ami a mesterképzéseket illeti, ott pszichológiára vették fel a legtöbb jelentkezőt, mintegy 560-at. Második a vezetés és szervezés, harmadik a kommunikáció- és médiatudomány, negyedik a nemzetközi tanulmányok szak – közölte.
Pont Ott Parti, Debrecen
(Fotó: MTI – Czeglédi Zsolt)
Gloviczki Zoltán, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke hangsúlyozta, hogy a felvételizők többsége, csaknem 86 százaléka már elektronikusan, ügyfélkapuval hitelesítette a jelentkezését. Ügyfélszolgálatukra mintegy 24 ezer telefonos, 17 ezer e-mailes és 2500 személyes megkeresés érkezett, továbbá megfogalmazása szerint „drámaian” sok, 50 millió letöltés jellemezte a felvi.hu-t az 5 millió látogatás mellett az elmúlt időszakban, így az oldal az ország talán legnépszerűbb honlapja volt.
Pont Ott Parti, Békéscsaba
(Fotó: CsaKK – Fábián Réka)
A szerdán kihirdetett ponthatárok, a felvételizőknek kiküldött SMS-ek még nem hivatalosak, a hivatalos besorolási döntés augusztus 5-ig születik meg – hangsúlyozta Gloviczki Zoltán. A besorolási határozat elérhetővé válásáról az Oktatási Hivatal e-mailben értesíti a jelentkezőket, legkésőbb eddig az időpontig. A határozat az E- felvételi Hivatalos iratok menüpontjából tölthető le.
A besorolási döntéssel szemben bírósági jogorvoslat áll a felvételizők rendelkezésére. A jelentkezők a besorolási határozat ellen, annak közlésétől számított 15 napon belül közigazgatási pert indíthatnak. A keresetlevelet kizárólag a besorolási határozat közlését követően lehet benyújtani.
Pont Ott Parti, Békéscsaba
(Fotó: CsaKK – Fábián Réka)
A sikeres felvételizőknek az adott felsőoktatási intézmény külön felvételi határozatot küld, amelyben többek közt a beiratkozással kapcsolatos információkról lehet olvasni.
Azok, akik most nem felvételiztek vagy nem jártak sikerrel, részt vehetnek a pótfelvételiben. Ezt a felvi.hu-n hirdetik meg július 29-én, hétfőn. A jelentkezési és hitelesítési határidő augusztus 7., a ponthatárokat augusztus 26-án állapítják meg – közölte az OH elnöke. Pótfelvételizni kizárólag elektronikus úton, egyetlen helyre lehetséges, a meghirdetett képzések nagyrészt önköltségesek – jelezte Gloviczki Zoltán.
A 2019 szeptemberében induló felsőoktatási képzések ponthatárai megtalálhatók a felvi.hu oldalon.